Pomoč v Železnike – Nedelja, 23.09.2007

Za nekatere čisto običajna nedelja, 23. september, a za dvorske gasilce ne, saj smo se že ob 5.30 zbrali pred gasilskim domom in polni pozitivne energije skupaj s gasilci iz PGD Hruševo, PGD Dobrova, PGD Brezje, PGD Podsmreka in PGD Polhov Gradec odhiteli proti Železnikom. Idilično gorenjsko vas je namreč v torek, 18. septembra, prizadelo močno dežje, ki je uničila številne stavbe in infrastrukturo, da o avtomobilih ne govorimo.

Fotogalerija: 23.09.2007 – Pomoč v Železnikih

Že pogledi na travnike in polja pri vožnji iz Škofje Loke proti Železnikom so dajali občutek, da se je v dolini zgodila velika katastrofa. Povsod so ležali ostanki lesa in druga umazanija. Omenjenega dne je na pomoč prebivalcem Železnikov prišlo okoli 1300 ljudi, zato se je zjutraj naredila kar manjša gneča pred štabom akcije (ob 7.30). Vsaka skupina prostovoljcev se mora namreč štabu javiti, saj mu nato dodelijo področje oz. predel, kjer bodo delovali preko dneva. Naše društvo, na akcijo je odšlo 12 hrabrih mož, je dobilo področje vasi Trnje, ki je od Železnikov oddaljena cca. 1 km, gledano v smeri Davče, ter je bilo ob poplavah najbolj prizadeto. Vsako področje čiščenja ima svojega vodja, ki nato določi mikrolokacijo delovanja. Naša prva dnevna naloga je bila čiščenje steza za pokopališčem v Trnjah in bližnjega travnika. Nalogo smo opravili hitro tudi s pomočjo domačinov. Morda je k temu pripomogel tudi sendvič, ki smo ga prejeli, in pa topel pasulj, ki so ga za vse kuhali na prostem ob Plavžu.

V drugi polovici dneva pa smo se razdelili na dva oz. tri dele. Nekaj članov društva je dokončalo čiščenje pokopališče, drugi so pomagali čistiti avtobus, ki ga je voda zalila do višine 1,5 m, tretji pa so očistili zalito klet. Prav slednja naloga je bila zaradi specifike dela še posebno zahtevna. V klet se je namreč dalo priti zgolj skozi okno, prav tako pa je bilo v njej tudi manj svetlobe, zato so bili pogoji pri delu sila skromni. A to nas ni zaustavili in smo blato pomešano z vodo, ki je ob našem prihodu segalo do vrh škornjev – pred tem je Slovenska vojska iz popolnoma zalite klet (višina 2 m) izčrpala vodo – , očistili in klet bo kmalu lahko služila svojemu namenu.

Akcija čiščenja posledic uničujočih poplav je na visokem nivoju. Za vse je poskrbljeno tako z hrano kot z pijačo. Na vsakem koraku je namreč postavljena ustekleničena voda, ki se jo lahko ob potrebi vzame. Prav tako je za vsakega prostovoljca pripravljeno kosilo in večerja ter zjutraj sendvič, ter neomejena količina pasula (omenjeno hrano so kuhali na dan našega prihoda). Ob zapuščanju Železnikov (ob 18.00) smo lahko videli, da se je v enem dnevu situacija občutno izboljšala, o čemer se lahko prepričate tudi v fotogaleriji.

Da naše delovanje v Trnjah ni bilo skrito očem javnosti, je poskrbel snemalec RTV Slovenija, ki nas je ujel pri jedi pasulja. Posnetek so predvajali pri osrednjem dnevniku. Ogledate ga si ga lahko na naslednji povezavi (naši člani se vidijo na koncu prispevka, od 1:39 naprej – video zaženete s klikom na drugo sliko na desni)

Delovna akcija dvorskih gasilcev

Delovna akcija dvorskih gasilcev 2

Uničeni avtomobili