Pionirke tretje na državnem tekmovanju v Ormožu

Pionirke na zmagovalnih stopničkah v Ormožu [foto: Klemen Zibelnik/PGD Dvor]

Pred osmimi meseci smo pisali, da je bila sobota, 28. september, zgodovinska za dvorsko mladino, saj so se takrat preko regijskega tekmovanja na državni nivo uvrstile vse tri ekipe – pionirke, pionirji in mladinci. A naše zagrete ekipe so vse to še dopolnile in na državnem tekmovanju v gasilsko-športnih disciplinah v Ormožu v soboto, 17. maja, vse skupaj še nadgradile. Pionirke so se namreč povzpele vse do stopničk ter tekmo končale na tretjem mestu. Mladinci so bili šesti, pionirji pa 41.

Skupinska slika vseh treh ekip z mentorjema [foto: Primož Zibelnik/PGD Dvor]

Zgodnji jutranji odhod se je izplačal

Tekmovalci so se proti Ormožu odpravili že ob šesti uri zjutraj, na avtobusu pa se jim je pridružilo še nekaj navijačev. Še večja skupina pristašev naših mladih gasilcev se je navijat odpravila z lastnimi vozili, tako da smo imeli ene najštevilčnejše navijače in seveda zelo glasne. Triurna vožnja proti Ormožu je minila v sproščenem vzdušju.

Pionirji in pionirke skupaj z delom navijačev [foto: Primož Zibelnik/PGD Dvor]

Močna konkurenca

Na državnem tekmovanju imajo pravico nastopiti najboljše tri ekipe iz regijskih tekmovanj v vsaki kategoriji. Slovenija je razdeljena na 17 gasilskih regij, tako je v Ormožu v vsaki kategoriji nastopilo po 51 ekip. Torej same vrhunske ekipe. Dvorske ekipe so se na tekmovanje intenzivno pričele pripravljati že marca, prve predpriprave pa smo izvedli že februarja. Za ekipe sta skrbela Klemen Zibelnik in Teja Kopač, ki sta se z ekipami srečevala dvakrat tedensko.

Pionirke hitre kot blisk

Prve so nastopile pionirke. Devetčlanska ekipa se je postavila za vedri in pričela z izvedbo vaje z vedrovko. Prvo vedro uspešno zlito, drugo vedro uspešno zlito, zrušene vse tarče. Vse skupaj se je dogajalo z naglico v 16,04 sek, kar se je na koncu izkazalo za enega najhitrejših časov vaje z vedrovko. Pomembno je bilo, da so pionirke ostale brez kazenskih točk. Sledila je štafeta s prenosom vode. Dekletom je v dveh minutah do vrha posode zmanjkalo 20 cm, kar je bil tretji najboljši rezultat v tej vaji. Sledila je še vaja razvrščanja, kjer je desetarka Sara dekleta izjemno lepo postrojila, lahko bi dejali skoraj po vojaško, in tako skupaj z ekipo dosegla popolno izvedbo vaje. O želji po odličnem uspehu na državnem tekmovanju govorijo besede ene izmed pionirk, ki je zjutraj staršem povsem resno dejala, da gredo v Ormož po medaljo. In so jo tudi osvojile.

Pionirke na vaji z vedrovko [foto: Klemen Zibelnik/PGD Dvor]

Kazenske točke pionirje oddaljile od visokih mest

Za pionirkami so s svojim nastopom opravili pionirji. Vaja z vedrovko jim ni uspela najbolje, saj so jo končali v 20,55 sek, poleg tega pa so prejeli tudi sedem kazenskih točk, kar je v izjemno strjeni konkurenci bilo preveč za visoko uvrstitev. Na prenosu vode jim je do vrha posode zmanjkalo 23 cm, na vaji razvščanja pa so desetar Miha in ekipa svojo nalogo opravili popolno.

Pionirji pri prenosu vode [foto: Klemen Zibelnik/PGD Dvor]

Mladinci povsem blizu medalje

Zadnja ekipa na državnem tekmovanju so bili mladinci. Ekipa petih fantov in štirih deklet je že na vajah dokazala, da cilja na visoko mesto, saj so bili iz treninga v trening boljši. Na tekmovanju pa so izvedli prvo izmed treh preizkušenj – mokro vajo s hidrantom – v zelo hitrem času 35,9 sek. Čas iz regijskega tekmovanja so izboljšali kar za deset sekund. Sledila je preizkušnja v razvrščanju, kjer imajo mladinci zahtevnejšo nalogo kot pionirji, a so tudi tu desetar Timotej in ekipa zadano nalogo opravili popolno. Za zaključek je sledil še teoretični test, kjer trije naključno izbrani tekmovalci rešijo vsak po tri vprašanja. Eno vprašanje je ostalo nepravilno rešeno, zaradi česar je ekipa mladincev prejela tri kazenske točke.

Mladinci so vajo s hidrantom odlično izvedli [foto: Primož Zibelnik/PGD Dvor]

Ganljiv sprejem na Belici

Čakanje na svečano razglasitev rezultatov je bilo napeto, saj smo vedeli, da lahko vsaj dve ekipi posežeta po stopničkah. Na koncu smo se razveselili bronaste medalje pionirk, mentorja pa sta si tako lahko skočila v objem, saj se je ves trening in trud obrestoval. Člani društva so za vse ekipe ob prihodu domov, na Belici pripravili slavnostni sprejem, kjer so imele seveda glavno vlogo pionirke.

Slavnostno mimohod pionirk na sprejemu na Belici [foto: Maja Zibelnik/PGD Dvor]

Ob iztopu iz avtobusa, ponosnem razkazovanju velikega pokala in medalj ter bučnem aplavzu vseh zbranih, je bilo tako na marsikaterem obrazu moč zaslediti solzico sreče. Dvorske junakinje je tako na domačem terenu čakala še preizkušnja, v njim poznani vaji z vedrovko. A tokrat niso ciljale plastičnih tarč, temveč so morale pogasiti pravi ogenj. Kot se za ene najboljših ekip v državi spodobi, so zadano nalogo opravile hitro in učinkovito.

Pionirke so uspešno pogasile ogenj [foto: Maja Zibelnik/PGD Dvor]

A njim najbolj zabaven del dneva pa je prišel tik za tem, ko so popolnoma zmočile obe mentorja, Tejo in Klemena, kar je bila tudi ena izmed stav za osvojeno medaljo. Nekoliko v senci je tako ostalo odlično šesto mesto mladincev, a so tudi slednji na sprejemu vsem zbranim prikazali veščine, ki so se jih naučili pri mokri vaji z hidrantom. Naloga gašenja pravega požara je bila v hipu opravljena.

Mentorica Teja proslavlja uspeh s pitjem šampanca iz pokala [foto: Marko Zibelnik/PGD Dvor]

Fotogalerija: 17.05.2014 – državno tekmovanje [foto: Klemen Zibelnik, Marko Zibelnik, Primož Zibelnik/PGD Dvor]
Rezultati: Državno tekmovanje v gasilsko-športnih disciplinah

Mentor Klemen skupaj s pionirkami nazdravlja izjemnemu uspehu [foto: Marko Zibelnik/PGD Dvor]