Ekipa prve pomoči civilne zaščite šesta na regijskem preverjanju usposobljenosti

V soboto, 9. junija je na območju Mengša potekalo XVII. regijsko preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa in sicer s pričetkom ob 8.00 uri na ploščadi pred Osnovno šolo Mengeš. Ekipe prve pomoči so svoje znanje pokazale pri reševanju in oskrbi realistično prikazanih poškodb ponesrečencev v različnih situacijah in sicer na petih lokacijah oziroma delovnih točkah.

Iz naše občine sta na tekmovanju nastopili dve ekipi, ki sta se zadnje tri tedne intenzivno pripravljali na tekmovanje. V prvi ekipi so nastopili tudi trije člani našega društva – Gregor Peklaj, Matjaž Kralj in Gregor Zibelnik. Poleg njih so bile v ekipi še tri članice (dve članici PGD Podsmreka in ena članica PGD Polhov Gradec), skupno torej ekipo sestavlja šest članov, med katerimi je eden vodja. To pot je bil to Gregor Peklaj. Ekipa je na tekmovanju nastopila prvič in v konkurenci 16 ekip zasedla odlično šesto mesto. Druga ekipa naše občine pa je na koncu bila 12. mesto.

1. delovna točka – opekline

Na prvi delovni točki je bil poudarek na oskrbi opeklin. Skupina mladih je namreč organizirala piknik, a se je pri tem zgodila nesreča. Ekipe so morale oskrbeti opekline prsnega koša, prstov, nog in odstraniti nepoškodovane.

2. delovna točka – kolesarska nesreča

Zaradi nepazljivosti se je skupina treh kolesarjev po prihodu v cilj zaletela. Eden izmed njih je bil v nezavesti, drugi je imel zbit zob in zvin kolena, tretji pa je imel raztrganine po obeh nogah.

3. delovna točka – skupinski pretep

Predpostavka na tretji delovni točki je bila, da sta se dve skupini pretepli. Ekipe prve pomoči so morale oskrbeti: hudo krvavitev noge, odrgnino na bradi, krvavitev zaradi vboda z nožem v trebuh, oživljanje onemogle osebe.

4. delovna točka – prometna nesreča

Prometne nesreče se pogosto dogajajo, zato je to vrstna vaja na vseh preverjanjih ekip prve pomoči. Tokrat so morali člani ekip prikazati znanje oživljanja dojenčka, miritve panične mame, ustavitve krvavitve iz nosu, reševanja ponesrečenca iz vozila in oskrba pijanega potnika v vozilu.

5. delovna točka – strelne rane

V večernem času se je zgodil rop banke, pri čemer sta bila pri streljanju poškodovana roparja in varnostnik. Slednji je utrpel prestrelnino roke in pnevmatoroks, roparja pa hudo krvavitev v roki oz. hud udarec v glavo.

Fotogalerija: 09.06.2012 – Regijsko preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči [foto: Klemen Zibelnik]