Pregled gasilnikov

PGD DVOR obvešča vse krajane, da bo v nedeljo, 23. oktobra 2011, med 8.15 in 11.15 uro v gasilskem domu organiziran “Letni pregled ročnih gasilnih aparatov”.

Cena pregleda aparata je 5 €. Možen bo tudi nakup novega ročnega gasilnega aparata!

Splošno o ročnih gasilnih aparatih ter osnovah gorenja in gašenja

Za vsa gospodinjstva se priporoča, da imajo na voljo vsaj dva ročna gasilna aparata. Nameščena naj bosta v neposredni bližini možnih virov vžiga v stanovanju (pred kurilnico, v bližini kuhinje, v bližini glavne elektro omare, pred skladiščem vnetljivih tekočin, …). Najbolj univerzalno gasilno sredstvo je ABC prah s katerim lahko pogasimo zelo uspešno vse vrste požarov (A – trdne gorljive snovi, B – tekoče gorljive snovi in C – plinaste gorljive snovi).

Posamezni ročni gasilni aparat naj vsebuje vsaj 6 kg prahu oz. 5 kg CO2. Ravno tako se priporoča namestitev ročnega gasilnega aparata z vsebnostjo 2 kg prahu v vsako vozilo (osebno vozilo, traktor, …).

Za vsako gorenje so vedno potrebni trije pogoji:
1. gorljiva snov,
2. kisik in
3. energija oz. toplota.

V kolikor želimo, da pride do gorenja moramo poskrbeti, da med zgoraj naštetimi pogoji za gorenje, steče kemijska reakcija.

Gašenje je postopek, pri katerem je potrebno iz območja gorenja:
1. odstraniti gorljivo snov ali
2. odstraniti kisik ali
3. požaru odvzeti energijo.

Gorenje poteka dokler je v območju gorenja dovolj kisika. Ko koncentracija kisika pade pod potrebno koncentracijo, gorenje preneha.

V primeru gorenja trdnih gorljivih snovi razreda A (les, plastika, tekstil, premog in ostale trdne gorljive snovi), ki v večini primerov gorijo z žarom oz. žerjavico, je potrebno gorečo snov obvezno ohladiti. To izvedemo s pomočjo vode, prahu ali pene, ki so najbolj primerna gasilna sredstva za gašenje te vrste požarov. CO2 v prvem trenutku trdno gorljivo snov sicer pogasi, vendar se le ta kasneje ponovno vžge zaradi še vedno segrete žerjavice in ponovne vrnitve kisika v območje gorenja.

V primeru požara vnetljivih tekočin razreda B (diesel gorivo, kurilno olje, bencin, laki, …) je potrebno požar zadušiti oz. preprečiti izhlapevanje vnetljive tekočine. Zadušimo ga najlažje s pomočjo prahu, CO2, pregrinjala ali drugega pokrivala, ki prepreči dostop svežega kisika v območje gorenja. Ob najbolj pogostih požarih v kuhinji, kjer zagori pregreto jedilno olje je najlažje požar pogasiti z mokro cunjo, pokrovko, prahom ali CO2. Gašenje gorečega jedilnega olja z vodo ni dovoljeno, saj lahko povzroči tako imenovano maščobno eksplozijo.

V primeru požara vnetljivih plinov razreda C (utekočinjen naftni plin – propan butan, zemeljski plin – metan, acetilen, …) je potrebno najprej zapreti dovod plina. V kolikor dovoda plina ne moremo zapreti je bolje, da plin pustimo kontrolirano goreti naprej. Ob morebitni pogasitvi plamena in nezmožnosti zaprtja dovoda plina lahko povzročimo kasneje nastanek eksplozije plina.

V primeru požara na električni napeljavi pod napetostjo je potrebno pred pričetkom gašenja požara izklopiti električno napetost. Gašenje požarov pod električno napetostjo do 1000 V je možno s prahom in CO2; gašenje naprav pod napetostjo z vodo ni dovoljeno.

Vabljeni! Gasilci PGD Dvor

Comments are closed.