Zadnje slovo od Leopolda Kuclarja

Za vedno nas je zapustil naš član Leopold Kuclar. Od njega smo se poslovili v sredo, 18. oktobra, z gasilskim pogrebom, katerega so se poleg naših članov udeležili tudi predstavniki društev v Gasilski zvezi Dolomiti. V ponedeljek, 16. oktobra, smo imeli tudi žalno sejo za Leopoldom Kuclarjem, ki je bil član našega društva več kot 60 let.

Govor na pogrebni slovesnosti

Ko smo pretekli četrtek dobili poziv za pomoč na Lanišarjevi domačiji, nismo pričakovali, da se je zgodila nesreča, ki je prekinila življenjsko pot našega gasilskega tovariša Leopolda Kuclarja. Polde, kot smo ga klicali, je bil med nami gasilci vedno dobre volje, pripravljen pomagati, zato smo tudi mi tokrat odhiteli pomagat njemu, vendar mu zadnje pomoči nismo mogli nuditi, saj mu je delovna nesreča že pred našim prihodom vzela življenje.

Rodil se je leta 1940 kot sedmi otrok. Ko je očeta leta 1942 vzela II. svetovna vojna, je ostal sam z mamo in šestimi sestrami na manjši kmetiji in življenje v tistih časih družini ni bilo lahko. Mama je morala s trdim delom preživljati številno družino. Po končani osnovni šoli v Polhovem Gradcu je odšel na poklicno šolo v Ljubljano, se izučil ter se zaposlil.

Koncem šestdesetih let si je z ženo Ivanko na domači kmetiji ustvaril družino, v kateri sta se jima rodila hčerka Silva in sinova Metod in Andrej.

V Prostovoljno gasilsko društvo Dvor je vstopil leta 1960. Že pred tem pa je kot krajan pomagal pri gradnji našega gasilskega doma. Kmalu po vstopu je opravil tečaj za gasilca in leta 1996 napredoval do čina gasilca II. stopnje. V gasilske vrste je privabil oba sinova ter kasneje tudi vnuka in vnukinjo. V letih 1973 – 1978 je bil podpoveljnik društva, od leta 1980 do 1992 predsednik NO in nato do leta 2003 še član tega organa.

Polde, ki je priložnostno opravljal tudi manjša zidarska dela, je mnogokrat s svojim delom pomagal pri obnovi našega gasilskega doma. Tudi pri vseh ostalih delih je bil zraven, ko se je karkoli delalo v gasilskem domu.

Za svoje delo je prejel značko za 60-letno aktivno delo v gasilski organizaciji, priznanje gasilske zveze II. in I. stopnje, gasilsko odlikovanje III. stopnje ter leta 2004 še plaketo gasilskega veterana.

Vsi, ki smo s Poldetom delali, se ga bomo spominjali kot človeka, ki nam je vedno priskočil na pomoč, z njegovim odhodom pa je v naših vrstah nastala praznina.