Zadnje slovo od Franca Setnikarja

Za vedno nas je zapustil naš član Franc Setnikar. Od njega smo se poslovili v petek, 16. decembra, z gasilskim pogrebom, katerega so se poleg naših članov udeležili tudi predstavniki društev v Gasilski zvezi Dolomiti. V torek, 13. decembra, smo imeli tudi žalno sejo za Francem Setnikarjem, ki je v našem društvo vlogo predsednika opravljal med letoma 2003 in 2013.

Govor na pogrebni slovesnosti

Dragi Franci, ko se je pred dnevi razširila vest, da si nenadoma sklenil življenjsko pot in za vedno zaspal, temu nismo mogli verjeti, da je to res. Ker si bil med nami gasilci vedno dobre volje, pripravljen pomagati, nas je ta novica šokirala in vzela sapo.

Rodil si se leta 1962 in z mamo, očetom ter mlajšo sestro odraščal na manjši kmetiji na Babni gori. Po končani osnovni šoli v Polhovem Gradcu si odšel na poklicno kovinarsko šolo v Ljubljano, se izučil za ključavničarja ter se zaposlil na Inštitutu Jožef Štefan. Kasneje si ob delu končal še srednjo in višjo strojno šolo ter postal inženir strojništva. V službi so kmalu spoznali tvoje organizacijske in druge sposobnosti in postal si vodja delavnic na Inštitutu Jožef Štefan.

Z ženo Gabrijelo sta si konec devetdesetih let na Babni gori ustvarila družino, v kateri sta se vama rodila hči Maša in sin Martin.

V PGD Dvor si vstopil ob koncu osnovne šole leta 1977. Kmalu si postal vodja trojke Babna gora, ki je imela osnovno gasilsko opremo, potrebno za hitro posredovanje ob požaru.

Leta 1982 si opravil tečaj za nižjega gasilskega častnika, si pridobil ta čin in kasneje napredoval do čina nižji gasilki častnik II. stopnje. V letih 1986-87 si svoje znanje in izkušnje koristno uporabil pri obnovi gasilske avtocisterne, na katero smo bili takrat zelo ponosni.

Leta 2003 si bil na občnem zboru izvoljen za predsednika društva in funkcijo opravljal dva mandata do leta 2013. Ob začetku prvega mandata sta si s poveljnikom zadala nalogo, da v društvu prvič dobimo novo vozilo in to se je uresničilo leta 2005, ko smo v garažo pripeljali sodobno gasilsko vozilo s cisterno in v njem opremo, ki je potrebna za posredovanje ob različnih intervencijah. Kljub temu, da si bil leta 2010 izvoljen za župana Občine Dobrova-Polhov Gradec si ostal predsednik društva do konca mandata.

Tudi v nadaljnjih letih, ko zaradi drugih obveznosti nisi bil več tako aktiven v društvu, si se rad oglasil in vedno imel za nas spodbudne besede in nasvete. Za svoje delo si prejel značko za 40-letno aktivno delo v gasilski organizaciji, priznanje gasilske zveze II. in I. stopnje ter gasilsko plamenico III. in gasilsko odlikovanje II. stopnje.

Še pred mesecem dni, ko smo praznovali tvojo 60-letnico, si bil poln energije in načrtov za prihodnost, zato smo bili ob novici, da si nas zapustil še toliko bolj pretreseni.

Vsi, ki smo s tabo delali, se te bomo spominjali kot človeka, ki je rad pomagal, ko smo potrebovali tvojo pomoč, zato te bomo dvorski gasilci pogrešali.

Ko danes stojimo tu pred tvojim preranim grobom, tvoji družini, ženi, hčerki, sinu in sestri, v imenu vseh gasilcev, izrekam iskreno sožalje in naj ti bo lahka domača zemlja, ki si jo tako spoštoval in ljubil.