VIDEO: Povezovanje znanja in praktičnih veščin

V sklopu stalnega izobraževanja in usposabljanja smo prvo letošnjo redno mesečno vajo pripravili v obliki gasilskega kviza. Potekala je v nedeljo, 14. januarja. Namesto tradicionalnih vaj smo se gasilci srečali na vaji, ki je bila organizirana v obliki kviza, združene pa so bile tako teoretične kot praktične vaje.

Kvizi so že dolgo priljubljena metoda prenosa znanja in preverjanja razumevanja. Ta pristop smo gasilci sprejeli z odprtimi rokami, saj nam omogočil, da preizkusimo svoje teoretično znanje, hkrati pa so se lahko pomerimo tudi v praktičnih veščinah. Vprašanja so bila zasnovana tako, da so zajemala širok spekter tem, ki so ključne za gasilsko delo, nekaj med njimi pa je bilo tudi hudomušno naravnanih.

Prva faza vaje je vključevala teoretični del v obliki kviza. Gasilci so odgovarjali na vprašanja, ki so segala od osnovnih postopkov pri intervenciji do bolj specializiranih vprašanj o uporabi posebne opreme. S tem so preverjali svoje znanje in hkrati dobivali povratne informacije o morebitnih vrzelih v znanju. Vodja kviza je poskrbel, da so bila vprašanja raznolika in pokrivala različna področja gasilskega dela.

Nato je sledil praktični del vaje, kjer so gasilci preizkusili svoje znanje v gašenju namišljenih požarov. Tam so naleteli na nenavadno, a izzivov polno situacijo – namesto tradicionalnih požarov so se morali soočiti z namišljenimi “ogenjčki”, ki so jih predstavljale različne postavljene tarče. Vsak gasilec je prejel teniške žogice ter se moral spopasti z izzivom gašenja ogenjčkov. S pomočjo svoje spretnosti z metanjem žogic je moral natančno zadeti tarče ter jih “pogasiti”. Ta neobičajen pristop je zahteval hitrost, natančnost in dobro koordinacijo, s čimer so gasilci izpopolnjevali svoje motorične veščine in se hkrati zabavali.

Zmago je tokrat slavil Rok Setnikar, drugo mesto je zasedel Primož Zibelnik, tretji pa je bil Marko Zibelnik.

Rezultati: Kviz članov