Vaja ob pregledu društva

Leto je naokoli in znova nas je obiskala komisija Gasilske zveze Dolomiti ter si ogledala vajo ob pregledu društva. Izvedli smo jo v nedeljo, 20. oktobra, na gospodarski objekt pr’ Gugl na Logu.

Predpostavka vaje je bila, da je domačin pred priročno delavnico opravljal varilska dela, zaradi nepazljivosti v delavnici pa je eksplodirala posoda z bencinom. Domačina je opeklo po rokah in prsih. Požar se je pričel širiti na ostrešje hleva. Istočasno sin opravlja na silosu pripravljalna dela za spravljanje silaže, ko ga preseneti močan pok in omahne v silos. Ker ga ni nihče videl, je ta oseba pogrešena.

Na kraj vaje smo izvozili z GVC 16/25 ter sedmimi gasilci, v nadaljevanju pa še z GVC 16/40 s tremi gasilci ter GVM s prikolico z devetimi gasilci, s svojimi vozili se je pripeljalo še kar nekaj gasilcev.

Ob prihodu na kraj vaje je vodje vaje skupaj s pomočnikom opravil hitri ogled objekta ter nemudoma odstranita poškodovano osebe pred delavnico iz območja nevarnosti. Prva napadalna skupina se je lotila gašenja v priročni delavnici ter preiskovanje le-te, z zunanjim napadom se je varovalo sosednji objekt na zahodni strani ter napadalno skupino.

Ko prispe GVC 16/40 se prične napajanje GVC 16/25, dva gasilca pa sta tvorila drugo napadalno skupino, katera je imela nalogo pregled prostorov samega hleva. Drugo napadalno skupino smo varovali z dodatnim napadom.

Ob spremljanju situacije je vodja vaje zaslišal klice na pomoč, kateri so prihajali iz silosa na severni strani. V njem je bila oseba, ki je omahnila v silos. Ekipa gasilcev ga je s pomočjo vrne tehnike varno rešila iz silosa.

Vodja B voda je izvedel črpanje vode iz Gradaščice, napajanje GVC 16/25 in gašenje objekta iz južne in vzhodne strani. V hlevu se je uredilo podpora velbov, da se zaradi teže namočene krme ne bi sesedli.