Slovo od Matije

V sredo nas je zapustil naš član Matija Golca. Od njega smo se poslovili v petek, 14. septembra, z gasilskim pogrebom, katerega so se poleg naših članov udeležili tudi predstavniki vseh društev v Gasilski zvezi Dolomiti in Horjul. Dan pred tem pa smo imeli zanj še žalno sejo.

Govor na pogrebni slovesnosti

Dragi Matija!
Ni minilo še leto dni, ko smo stali tu ob grobu našega tovariša Andreja, sedaj pa stojimo pred tvojim, ko si tako nepričakovano zapustil naše vrste. Kar verjeti nismo mogli, ko smo zvedeli, da se je med vožnjo proti domu za vedno ustavilo tvoje plemenito srce. Med nami gasilci si bil spoštovan tovariš, s svojim znanjem in nasveti si bil vedno pripravljen priskočiti na pomoč. Kljub temu, da si v zadnjih letih tarnal nad boleznijo, nas je novica o tvojem prehitrem slovesu presenetila.

Rodil si se 19. februarja 1944 v Dvoru kot sedmi otrok in bil najmlajši v družini. Otroška leta so bila težka, saj sta morala oče in mati skrbeti za številno družino. Ker je bilo doma malo zemlje ste v dobi odraščanja vsi člani pomagali sosedom, da ste imeli boljši kruh. Po končani osnovni šoli si odšel na šolanje v Ljubljano in se izučil za poklic avtotapetnika. Prvo zaposlitev si dobil v SAP-u Ljubljana. Po odsluženem vojaškem roku pa si se zaposlil v Avtoobnovi in Avtocomercu, kjer si bil delal do upokojitve.

V sedemdesetih letih si v domači vasi spoznal svojo življenjsko sopotnico Emo, si ustvaril družino, v kateri sta se vama rodila sinova Robert in Aleš.

V Prostovoljno gasilsko društvo Dvor si vstopil leta 1960 in istega leta opravil tečaj za gasilca in si pridobil ta čin. S tem tvoje izobraževanje še ni bilo končano, saj si v letu 1997 je opravil še tečaj za višjega gasilskega častnika. Kako smo gasilci v Dvoru cenili tvojo pripadnost gasilski organizaciji povedo podatki, da si bil 7 let tajnik društva in preko 10 let poveljnik sektorja Dobrova. Leta 1995 pa si bil eden od članov odbora za ustanovitev Gasilske zveze Dolomiti in bil na ustanovnem občnem zboru izvoljen za poveljnika Gasilske zveze Dolomiti in si to funkcijo opravljal do leta 2003. Na občnem zboru Gasilske zveze Dolomiti leta 2005 ti je bil v zahvalo za vse opravljeno operativno delo v gasilski zvezi podeljen naziv častnega poveljnika Gasilske zveze Dolomiti. Po letu 2008 pa si bil član in predsednik komisije za veterane gasilske zveze. V vseh letih delovanja si bil član večih odborov tudi v domačem gasilskem društvu. Ko smo v društvu leta 2011 ustanovili ekipo starejših gasilcev, si bil en izmed članov te ekipe, ki je sodelovala na občinskih tekmovanjih.

Za svoje delo v gasilski organizaciji si prejel značko za 50-letno delo v gasilstvu in gasilske plamenice III., II. in I. stopnje ter gasilsko odlikovanje II. in I. stopnje. Leta 2003 pa ti je bilo podeljeno še odlikovanje za posebne zasluge v gasilstvu. Z dopolnjenimi 63. leti pa si leta 2008 prejel še plaketo gasilskega veterana.

Vsi, ki smo te poznali in delali s teboj se te bomo spominjali kot človeka, ki ni znal reči besede ne, ko smo potrebovali tvojo pomoč ali nasvet, zato je v naših vrstah nastala vrzel, ki jo bo težko zapolniti.

Tvojim domačim pa v imenu vseh gasilcev izrekam iskreno sožalje in se ti zahvaljujem za ves trud, čas in delo, ki si ga opravil pri našem poslanstvu – pomoči sočloveku v nesreči in obljubljamo, da boš za vedno ostal v našem spominu.

Ob preranem grobu ti še zadnjič izrekam naš skoraj 150 let star gasilski pozdrav NA POMOČ in naj ti bo lahka slovenska zemlja.