Redni inšpekcijski nadzor

Tudi gasilska društva smo deležna inšpekcijskega nadzora, in sicer inšpektorata Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Tako nas je v ponedeljek, 15. maja, obiskal njihov inšpektor in opravil redni inšpekcijski nadzor s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in gasilstva. S strani društva sta bila prisotna poveljnik in namestnik poveljnika.

Namen inšpekcijskega nadzora je ugotoviti ali ima društvo pogodbo o opravljanju javne gasilske službe, v katero kategorijo je razvrščena, ali izpolnjuje minimalno število operativnih gasilcev, ali imajo operativni gasilci veljavna zdravniška spričevala ter uporabljajo standardizirano osebno varovalno opremo (zaščitne obleke, obutev, rokavice in čelade) in ali ima društvo vozni park v skladu z merili iz Uredbe o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč.

Inšpekcijski nadzor prav tako pregleda izpolnjevanje poročil o intervencijah, ki morajo biti zaključene v SPIN-u in Vulkan-u. Pri zaščitni opremi je potrebno za vsak kos opreme voditi evidenco, na samem proizvodu pa morajo biti jasno vidne oznake CE, ustrezni piktogrami, tipi proizvoda, mesec in leto proizvodnje ter ustrezna v slovenščino prevedena navodila za uporabo.

Inšpektor je ugotovil le pomanjkljivosti pri številu zaščitne opreme za operativne gasilce, kar pomeni, da bomo morali kar nekaj sredstev vložiti v nakup zaščitne opreme. Lahko bi dejali, da imamo zaradi bogatega kadra operativnih gasilcev, sedaj manjše težava zaradi tega.