Vaja za pregled društva

[foto: Klemen Zibelnik/PGD Dvor]

Vaja za pregled društva je potekala v nedeljo, 13. oktobra, na objekt mizarske delavnice Jožeta Škofa. Tokratna vaja je bila v znamenju notranjega požara, ogledala pa si jo je komisija Gasilske zveze Dolomiti.

Objekt

Kozolec toplar 20×10 metrov, zaprt z vseh strani in pregrajen na dve polovici. Je v dveh etažah, strop je narejen iz lesene konstrukcije. Na podstreho vodijo lesene stopnice, ki se nahajajo na sredini objekta, tik ob steni ki ločuje prostora med seboj. Dostop do stopnic je iz južne strani objekta. Elektrika je do objekta speljana po zemlji, glavna omarica se nahaja v zahodnem delu, na predelni steni, ki ločuje delavnici. Kozolec je na zahodni strani tik ob stanovanjski hiši, na vzhodni strani je še ena stanovanjska hiša oddaljena približno 15 metrov. V objektu se nahajajo tudi nevarne snovi in sicer razni laki, barve, razredčila, kiti….. in sicer v vzhodni polovici objekta.

Scenarij vaje

Med samim delom je v zahodnem delu delavnice prišlo do prašne eksplozije, zaradi česar se je podrl del stropa in stopnice, ki vodijo na podstrešje. Del konstrukcije in stopnic se je zrušil na delavca, ki je ostal ujet pod njo. V delavnici je tudi zagorelo in se močno zadimilo. Na podstrešju sta se igrala dva otroka, ki sta zaradi zrušitve stopnic ostala ujeta.

Potek vaje

Domačina sta iz hidranta varovala stanovanjsko hišo na zahodni strani. Vodja intervencije si je po prihodu na mesto skupaj z vodjem notranjih napadov ogledal situacijo in določil mesto vstopa. Nemudoma je bila izdan ukaz za izklop elektrike na celotnem območju. Na kraj je najprej prišlo vozilo GVC 16/25, ki je prevzelo varovanje hiše od domačinov na zahodni strani. Hkrati se je uredilo tudi varovanje stanovanjske hiše na vzhodni strani.

Napadalca sta se zatem opremila z izoliranimi dihalnimi aparati in izvedla notranji napad v goreči del objekta in pričela z iskanje pogrešane osebe. Istočasno se je izvedlo varovanje notranjih napadov z zunanjim napadom. Po prihodu GVC 16/40 se je uredilo napajanje GVC 16/25. Za dodatno napajanje GVC 16/25 se je uporabil tudi bližnji hidrant.

[foto: Klemen Zibelnik/PGD Dvor]

Druga napadalna skupina je izvedla napad po lestvi na podstrešje in pričela z iskanjem pogrešanih otrok. Izvedlo se je tehnično reševanje delavca ujetega pod konstrukcijo, za katerega se je sumilo, da ima poškodbo hrbtenice. Oskrbelo se mu je tudi zlom leve goleni.

Izvedli smo tudi B vod, s katerim smo izvedli dodatne napade za gašenje in polnitev GVC 16/25. S pomočjo lestev se je preprečil požarni presek na južnem in severnem delu objekta, tam kjer sta s steno ločeni delavnici, da se je preprečila širitev požara proti vzhodnemu delu.

Fotogalerija: 13.10.2013 – pregled društva [foto: Klemen Zibelnik/PGD Dvor]