Sektorska vaja v znamenju verige

Tokratna sektorska vaja je potekala nekoliko drugače kot običajne. Izvedla se je v soboto, 9. aprila, in sicer na težko dostopno domačijo pr’ Jelovčnik na Setnici. Med objekti domačije ni prostora za manipulacijo z vozili, saj se hiša in hlev stikata. Do objekta je možen dostop samo iz Mačkovega grabna. Pot je zelo ozka in strma tako da s cisternami in ostalimi gasilskimi vozili ni možen prevoz vode, razen z vozilo za gozdne požare GV-GP1 PGD Polhov Gradec. Ob objektu ni javnega hidrantnega omrežja niti večje bazena z vodo (šterne).

Predpostavka vaje je bila, da je do požara prišlo zaradi udara strele v gospodarsko poslopje in posledično do požara. PGD Polhov Gradec se je kot prvo odpravilo na kraj požara z GV-GP1 ter pričelo z reševanjem in gašenje do prihoda vode iz verige (veriga = zaporedna vezava motornih črpalk, s pomočjo katerih vodo spravimo v višje predele). Ker vode ni bilo možno pripeljati do domačije s cisternami, smo jo prečrpavali z motornimi brizgalnami iz potoka pri Mačku v Mačkovem grabnu. Cela razdalja verige je bila cca. 720 metrov in cca. 170 metrov višinske razlike. Da smo premagali višino in razdaljo smo potrebovali 5 motornih brizgaln in okoli 50 gasilcev za polaganje B cevi.

Pobočje do domačije je izredno strmo, zato je bilo potrebno cevi dobro privezati za bližnja drevesa ali pa jih s kavlji sidrati v zemljo. V Mačkovem grabnu se je vso potrebno opremo iz gasilskih vozil preložilo na traktorje ter se jo odpeljalo po ozki cesti proti domačiji. Naše društvo je na kraj vaje prišlo kot drugo, zato smo zasedli drugo mesto v verigi. Do naslednje motorne črpalke smo B vod raztegovali ob cesti ter ga z vrvi in kavlji pritrjevali, da bi bil na strmem pobočju čim bolj fiksen.

Ker je v bližini objekta na zahodni strani približno 250 metrov od poslopja potok, se je postavila še ena manjša veriga s tremi manjšimi črpalkami. Višinska razlika je tu znašala približno 30 metrov.

Na sektorski vaji sta poleg našega društva in društev v našem sektorju (PGD Polhov Gradec, PGD Črni vrh, PGD Zalog) sodelovali tudi PGD Butajnova – Planina in PGD Šentjošt.