Pregled društva 2006

Požar nastane na kotlu za kuhanje pod nadstreškom gospodarskega poslopja. Ker resničnega požara ne moremo nastaviti pod nadstrešek, smo posodo z vnetljivo tekočino zakurili 10 m stran od objekta ter s to posodo simulirali kotel za kuhanje. Namesto kotla za kuhanje je bila pod nadstreškom postavljena posoda za smeti. Posodo z vnetljivo tekočino je pogasil gospodar z ročnim gasilnim aparatom na prah – S6. Kljub temu, da je posodo z gorivom uspešno pogasil, so iskre vžgale nadstrešek nad kotlom za kuhanje, pogreši tudi dva otroka.

Fotogalerija: 08.10.2006 – Pregled društva

Ko je gospodar to opazil, je takoj klical Center za obveščanje, ki ga je na vaji simulirala komisija za ocenjevanje s strani GZ Dolomiti. Gospodar operaterju sporoči, da je prišlo do požara na gospodarskem objektu Babna Gora 1, Rihar – Zorc, pogrešamo sta dva otroka. Komisija (v nadalje Center Dvor) obvesti poveljnika po telefonu o požaru (v realni situaciji bi Center za obveščanje obvestil člane društva po pozivnikih). Poveljnik po prejemu poziva takoj pošlje gasilcem naprej GSM sporočila z vsebino »III. stopnja alarma«, kar pomeni, da se aktivira celotno društvo s sireno. Takoj zatem pokliče po telefonu nazaj Center Dvor ter mu naroči aktiviranje ostalih društev (PGD Polhov Gradec ter PGD Dobrova) in reševalcev. Določita tudi 39. delovni kanal.

Domačini pred prihodom gasilcev iz hleva umaknejo živino, izpred objekta in iz garaž pa osebna vozila, traktorje, stroje in ostalo opremo.

V notranjosti gospodarskega objekta se poleg 2 pogrešanih in poškodovanih oseb namesti tudi dimotvorec (glavno žarišče požara) ter nekaj dodatnih žarišč (A4 list papirja), ki so označena s tremi različnimi stopnjami žarišča (1 – manjše žarišče, 3 – srednje žarišče, 5 – večje žarišče).

Gasilci pričnejo prihajati v gasilski dom z zamikom kmalu po alarmiranju gasilcev. Ob alarmu steče akcija tudi v Trojki Babna Gora.

Izvoz se izvede v naslednjem vrstnem redu z zamikom par minut (GVC 16/25, Trojka Babna Gora, GVC 16/40, GV1, osebna vozila, traktor z živinsko prikolico, traktor s prikolico za odvoz sena, …). Ob izvozu prvega vozila v gasilskem domu ostane operater.

Med vožnjo na kraj požara se notranji napadalci opremijo z IDA. Za vožnjo na kraj požara se uporabi pot čez novi del Dolenje vasi zaradi popravila mostu čez Gradaščico na Belici.

Ob prihodu na kraj požara vodja intervencije in vodja notranjih napadov izvedeta ločen ogled in med ogledom sporočita ostalim gasilcem osnovne informacije in naloge: »V objekt vstopi skupina z eno hitro cevjo, z drugo pa notranjo skupino in sosednji objekt varuje II. napad. Poleg tega se organizira tudi začasna prva pomoč.«

Po ogledu in razdelitvi nalog vodja vaje obvesti o prihodu na kraj požara in situaciji Center Dvor ter poleg tega zahteva še odklop elektrike na Elektro Vrhnika, vodja notranjih napadov pa uredi in preveri vse potrebno za vstop v objekt.

Pred vstopom v objekt se izvede pregled notranjih napadalcev.
Vodja vaje zahteva od operaterja v gasilskem domu tudi aktiviranje domačinov z živinskimi prikolicami in navadnimi traktorskimi prikolicami.
Pogrešane osebe imajo naslednje poškodbe: prvi nezavest zaradi zastrupitve z dimom ter drugi notranje poškodbe. Notranji napadalci iznosijo poškodovance iz objekta v skladu s poškodbami, ki jih imajo do vodje notranjih napadov, ki uredi iznos le-teh iz neposrednega območja nevarnosti. Mesto prve pomoči se organizira v kozolcu pod hišo.

Trojka Babna Gora s seboj pripelje osnovno opremo. Med vožnjo na kraj požara pustijo na zgornjem križišču človeka za prometno zavarovanje. Izvedejo en napad preko lestve na zgornjo stran ter gasijo iz lestve. Enega gasilca se postavi na cesto pod kraj požara.

GVC 16/40 po prihodu na kraj požara izvede napajanje na GVC 16/25. Poleg tega izvede tudi oba hitra napada za gašenje in varovanje.
GV1 dobi nalogo, da izdela en napad na zgornjo stran gorečega objekta, ter B vod iz Gradaščice do GVC 16/40.

Napajanje se izvede v dveh delih: iz zgornje strani navzdol in od Gradaščice navzgor. Po izdelavi B voda dobijo nalogo izdelati peno na nevarne snovi v garaži stanovanjske hiše.

Ostali gasilci pridejo s svojimi vozili.

Med vajo se izvede zbor vodij za poročanje o izvedenem delu ter nadaljnih nalogah (popolnitev napadalnih skupin, premikanje napadalnih skupin, podpiranje stropov v hlevu, pokanje cevi – zamenjava, odvoz živine in sena, …).

Med delom se z motorno žago močno poreže pod kolenom tudi domačin. Na kraju samem se mu nudi Esmarckova preveza. Nato se ga odnese na mesto prve pomoči. Na koncu se nakaže tudi odvoz živine in sena.