Okvara gasilskega vozila in njegova začasna zamenjava

Ob zadnjih poplavah (22. oktobra) smo bili aktivni od 2:00 ure zjutraj. Preko noči je bila glavna aktivnost reševanje ogrožene družine na Logu. Zaradi divjanja hudournika, ki je resno ogrožal stanovanjsko hišo, je bilo odločeno, da se družino iz hiše izseli. Mlajši člani družine so bili začasno premeščeni na hlev, starejšo težje gibljivo gospo, pa se je odpeljalo v gasilski dom na Hruševem, saj v naš dom zaradi poplavljene glavne ceste ni bilo več možno priti. Prvotni načrt, da se z gasilskim avtom vrnemo tudi po mlajši del družine, ni bil izvedljiv, saj je Gradaščica še vedno naraščala. Zatem smo bili obveščeni, da je potrebno iz visoke vode rešiti dva voznika, ki sta kljub poplavljenemu cestišču in opozorilom zapeljala v poplavljeno cesto. Z vozili sta namreč v Žirovniku zapeljala v previsoko vodo in tam obstala (voda je segala preko sprednje luči kombiniranega vozila). Tako je obstajala resna nevarnost, da voda odnese vozili in z njima voznika.

Začasno vozilo PGD Slape – Polje je že v našem gasilskem domu [foto: Marko Zibelnik/PGD Dvor]

Okvara vozila GVC 16/25

Nemudoma smo se odzvali in se z GVC 16/25 odpravili reševati voznika in vozili. Ko smo drugega uspešno navezali ter ga odvlekli na nepoplavljeno območje, smo se odpravili proti Logu, da bi na varno prepeljali še mlajši del izseljene družine. Ob tem nam je pri vožnji po poplavljeni cesti voda preko zračnega filtra zalila motor in posledično resno poškodovala motor vozila.

S popravilom smo pričeli takoj, a je bilo kmalu jasno, da je motor resno poškodovan, zaradi česar bomo nekaj časa brez omenjenega vozila. Poškodovano vozilo si je že ogledal zavarovalni cenilec, a kljub dejstvu, da gre za gasilsko vozilo, njihovi administrativni postopki trajajo in trajajo; vozilo pa še vedno ni vozno in operativno sposobno.

Med gasilci solidarnost še velja

Odsotnost udarnega vozila GVC 16/25 se tako pozna na večih področjih. Vso opremo namreč, ki jo imamo v tem vozilu, je nemogoče prerazporediti v ostali vozili, saj v njih enostavno ni prostora. Manjkajočih 2.500 litrov vode se predvsem v začetni fazi intervencije še kako pozna. A solidarnost med gasilci še vedno živi. Dobra volja gasilcev iz PGD Podutik – Glince in PGD Slape – Polje nas je povezala z gasilci iz PGD Slape – Polje, ki so nam ponudili pomoč v obliki začasne izposoje njihovega “upokojenega” gasilskega vozila GVC 16/25 na podvozju TAM. V omenjeno vozilo smo takoj ob prihodu v garažo našega gasilskega doma namestili poleg njihove opreme še svojo opremo, ki se na intervencijah najbolj potrebuje. Dogovor med obema društvoma je, da omenjeno vozilo ostane v našem društvu do vrnitve našega vozila iz popravila.

Gasilcem PGD Slape – Polje se iskreno zahvaljujemo za njihovo lepo gesto!
Z gasilskim pozdravom Na pomoč!