Nehvaležno četrto mesto pionirk na državnem tekmovanju

Dolgo pričakovana nedelja, 12. junija, je vendarle prišla na vrsto. To je bil namreč dan, ko so naše pionirke odšle na državno tekmovanje v gasilsko-športnih disciplinah v Koper. Dekleta so si nastop priborile preko občinskega in regijskega tekmovanja, ki sta potekala jeseni leta 2015. Na obeh tekmovanjih so gladko ugnale konkurence ter si tako priborile pravico nastopa na državnem tekmovanju.

Močna konkurenca

Na državnem tekmovanju imajo pravico nastopiti najboljše tri ekipe iz regijskih tekmovanj v vsaki kategoriji. Slovenija je razdeljena na 17 gasilskih regij, tako je v Kopru v kategoriji pionirk nastopilo 49 ekip. Torej same vrhunske ekipe.

Vaje za to tekmovanje so se pod budnim očesom mentorjev Teja Kopač in Klemna Zibelnik pričela v sredini marca. Dekleta so se srečala na 27 skupnih vajah, kjer so temeljito izpilila vajo z vedrovko, štafetni tek ter vajo razvrščanja. Postale so prave prijateljice, se med seboj spodbujale, starejše predajale dragocene izkušnje mlajšim ter se nenazadnje tudi zabavale. Opravile so tudi dva zelo kvalitetna treninga skupaj s pionirkami in pionirji PGD Drenov Grič – Lesno Brdo, dvakrat odšle trenirati štafetni tek na atletsko tartansko stezo na Dobrovo ter se udeležile tudi tekmovanja na Drenovem Griču, vse v luči čim boljše priprave na tekmovanje.

Dekleta imela jasen cilj

Na podlagi časov iz vaj so dekleta spoznavala, da so odlično pripravljena. Njihov cilj je bil jasen, da v Kopru osvojijo medaljo. S takšnim pristopom so tudi pristopile k pripravam ter se zavzeto pripravljale na nastop. Visokih pričakovanj na srečo ni zmotila niti poškodba ene izmed tekmovalk teden dni pred nastopom, saj jo je rezervna tekmovalka uspešno nadomestila. Vremenska napoved za nedeljo ni bila najboljša, a smo imeli v planu tudi različne scenarije. Naša dekleta, v ekipi so sodelovale Kaja, Taja, Maja Ku., Sara, Ana, Eva, Nina, Katja, Maja Ka., rezerva Manca in poškodovana Ema, so bile na vrsti na začetku časovnice.

Najprej so se pomerile na vaji z vedrovko. Devetčlanska ekipa se je postavila za vedri in pričela z izvedbo vaje z vedrovko. Prvo vedro uspešno zlito, drugo vedro uspešno zlito, zrušene vse tarče. Vse skupaj se je dogajalo z naglico v 16,71 s, kar se je na koncu izkazalo za enega najhitrejših časov vaje z vedrovko. Pomembno je bilo, da so pionirke ostale brez kazenskih točk. Sledila je štafeta na 400 m z ovirami. Namen vaje je čim hitreje predajati ročnik od tekmovalke do tekmovalke, pri čemer vsaka v splošnem preteče 50 m, nekatere na poti čaka tudi ovira. Zadano nalogo so opravile v 83,45 s, kar je bil znova eden najhitrejših časov. Sledila je še vaja razvrščanja, kjer je desetarka Kaja dekleta izjemno lepo postrojila, lahko bi dejali skoraj po vojaško, žal pa je ena tekmovalka zastavljeno povelje opravila nekoliko izven začrtanih smernic, zaradi česar je ekipa prejela eno kazensko točko.

Nestrpno pričakovanje razglasitve

Po koncu nastopa so dekleta vedela, da so vaje izvedle izjemno dobro in je medalje povsem dosegljiva. Sledilo je dolgo čakanje na nastope vseh enot. Zaradi nepredvidljivega vremena so se namesto v morje zatekle v terme Žusterna in se sprostile v bazenih in na toboganih. Z bližanjem razglasitve rezultatov na osrednjem nogometnem stadionu Bonifika je rasla tudi napetost v ekipi. Ob prebiranju imen ekip so prav vse punce držale enako obliko fige, da bi jim uspel veliki met. Žal je napovedovalec ekipo Dvora prebral na četrtem mestu, kar je pomenilo, da je bilo sanj o medalji konec. Namesto nasmeška so se na obrazih pojavili žalostni pogledi, saj je bilo tako sanj o ponovitvi tretjega mesta izpred dveh let iz Ormoža konec. Do medalje nas je tokrat ločilo pičlih 0,82 s. Morda je bil na koncu nad sicer izjemnim uspehom še najbolj razočaran mentor Klemen, ki je potočil tudi nekaj solz. A vsak “poraz” te naredi močnejšega.

“Mini” sprejem

Dekleta so prizorišče tekmovanja hitro zapustila, v društvu pa se je pričel pripravljati “mini” sprejem za izjemen uspeh. Tako so junakinje avtobus zapustile na Dobrovi ter se presedle v gasilski kamion, ki jih je odpeljal pred gasilski dom. Tam so jih zvesti navijači pričakali s transparenti in glasnim ploskanjem. V očeh vseh so bile to največje junakinje tekmovanja, junakinje, ki so dokazale, da lahko tudi majhno društvo z malo razpoložljivimi dekleti naredi vrhunski rezultat.

Hvala somentorici Teji Kopač, hvala vsem puncam, hvala vsem staršem ter vsem ostalim, ki ste bili del lepe zgodbe, posebna zahvala pa izrekam tudi našim navijačem, ki ste množično prišli v Koper.

Zame ste punce največje zmagovalke tekmovanja!

Klemen Zibelnik

Rezultati: Državno tekmovanje v gasilsko-športnih disciplinah