Mladina in starši so si ogledali Gasilsko brigado Ljubljana

Naša mladina in njihovi starši so si v nedeljo, 8. januarja, ogledali opremo in tehniko v Gasilski brigadi Ljubljana. Sprejel jih je Damijan Plestenjak, član PGD Polhov Gradec, ki je tam zaposlen.

Gasilske brigade Ljubljana je bila ustanovljena leta 1922 in je tako najstarejša poklicna gasilska enota v Sloveniji. V dolgih desetletjih je v njej delovalo mnogo dobrih in srčnih ljudi, ki so vedno znova dokazovali svojo predanost ideji gasilstva. Pa za svoj trud niso zahtevali niti pričakovali javnega priznanja in slave.

V Gasilski brigadi Ljubljana so vedno dajali poseben poudarek sodobni tehniki in njeni pravilni uporabi. Ravno zato jo mnogi jemljejo za vzgled in ji skušajo slediti po tehnični plati.

V gasilski brigadi je v vsaki izmeni zaposlenih 33 gasilcev, ki so v vsakem trenutku na razpolago, da na mesto intervencije izvozijo v dveh minutah. Delujejo po principu ″ruskega″ turnusa.

Priča dejanski intervencije

Med ogledom dispečerske sobe, kjer prejmejo klice na pomoč in opravljajo informacijsko podporo intervenciji, so bili otroci in starši priča dejanski intervenciji. Neka gospa je poklicala, da se na ploščati nad stanovanjskim blokom že več dni zadržuje maček, ki ne zna priti dol. Dispečar je od prijaviteljice pobral vse potrebne podatke ter sprožil aktivacijo enote. Dogajanje v garažah so vsi z zanimanjem spremljali. Na kraj dogodka so nemudoma odšli 4 gasilce z enim vozilom.

Gasilska brigada Ljubljana posreduje na vseh intervencije na območju Mestne občine Ljubljana, v številnih primestnih občinah (med njimi tudi v naši občini Dobrova – Polhov Gradec) pa ima sklenjeno tudi pogodbo – koncesijo – za opravljanje posredovanja ob prometnih nesrečah in ekoloških nesrečah.

V letu 2016 so zabeležili 2054 intervencij in sicer:
• 683 krat (33,2 %) je bil vzrok intervencije požar,
• 734 krat (35,7 %) so nudili različno tehnično pomoč,
• 339 krat (16,5 %) je šlo za prometno nezgodo,
• 102 krat (5,0 %) so posredovali ob nesrečah z nevarnimi snovmi,
• 97 krat (4,7 %) je šlo za odstranjevanje potencialne nevarnosti,
• 64 krat (3,1 %) so reševali živali,
• 35 krat (1,7 %) so posredovali ob nesrečah na vodi.

Damijan se je izredno potrudil in celovito predstavil delovanje največje poklicne gasilske enote v državi. Otroci in starši so tako spoznali dispečarsko sobo, si ogledali vsa vozila, ki jih premorejo v brigadi, ter se na splošno seznanili z vzdušjem med poklicnimi gasilci. Našim najmlajšim članom je demonstriral tudi spust po drogu iz zgornjega nadstropja ter odgovoril na številna vprašanja, ki so jih postavili bodisi otroci bodisi starši.

Comments are closed.