Dnevi zaščite in reševanja v Novi Gorici

V sklopu 2. dnevov zaščite in reševanja v Novi Gorici je bila v soboto, 20. oktobra, izpeljana tudi vaja gozdnega požara na območju Trstelja. Vaje so se udeležili tudi člani našega društva (7 članov), ki so na teren odšli z GVC 16/25. V nadaljevanju si lahko preberete poročilo Ministrstva za obrambo o dogajanju v Novi Gorici.

Video: Dnevi reševanja 1 (wmv – 5,3 MB – 1 min 1 s) – Borut Podgoršek, TV studio MO Poljče
Video: Dnevi reševanja 2 (wmv – 4 MB – 4 min) – Jakob Oražem, IC URSZR

Fotogalerija: 20.10.2007 – Dnevi zaščite in reševanja

Minister za obrambo Karl Erjavec je v četrtek, 18. oktobra, kot slavnostni govornik uradno odprl dneve zaščite in reševanja 2007 v Novi Gorici. Po besedah ministra Erjavca lahko tudi sami veliko prispevamo k svoji varnosti, varnosti svojega imetja in okolja, v katerem živimo. Poudaril je še, da danes glavno grožnjo predstavljajo naravne nesreče, ekološke nesreče ter prometne nesreče, zato je pomembno, da imamo učinkovit sistem zaščite in reševanja.

Minister Karl Erjavec si je v spremstvu poveljnika Civilne zaščite Republike Slovenije Mirana Bogataja in generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Bojana Žmavca ogledal razstavne prostore, predstavitve in demonstracije, in sicer reševanje jadralnega padalca z drevesa, iskanje in reševanje zasutih s psi in reševanje iz višin.

Ogledal si je tudi delovne točke državnega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči. Rdeči Križ Slovenije je želel s prikazi delovnih točk približati prvo pomoč javnosti in prikazati njeno delo in poslanstvo, članom ekip pa so omogočili preizkus znanja v takšnih reševalnih aktivnostih, kot bi dejansko potekale ob množični nesreči. Preverjanje je potekalo na šestih delovnih mestih, kjer so tekmovali v nudenju prve pomoči v situacijah, kot so: pomoč ranjenim vojakom, oskrba poškodovancev pri padcu z rolerji, pomoč poškodovancem požara in potresa ter poškodovanim pri prometni nesreči in pri eksploziji ostankov eksplozivnih sredstev.

Organizatorja letošnjih 2. dni zaščite in reševanja, ki potekajo od 18. do 20. oktobra, sta Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje in Mestna občina Nova Gorica.

Na prireditvi, katere slogan se glasi »Življenja rešujemo skupaj«, želijo organizatorji opozoriti na temeljni cilj sodobnega varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, na človeka, njegovo integriteto, premoženje in druge dobrine. Varnost človeka je vrednota, katere pomen je vsak dan večji. Obiskovalci so v teh dneh spoznali, da v primeru večjih naravnih ali civilizacijskih nesrečah ne bodo ostali sami, pomoč jim bodo nudile različne izkušene organizacije, enote in službe, ki delujejo v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami na lokalni, regijski in državni ravni.

V soboto je potekala osrednja prireditev 2. dnevov zaščite in reševanja, to je vaja Trk 2007, ki je bila razdeljena v dva dela. V prvem delu je bila predstavljena množična prometna nesreča na hitri cesti pri Vogrščku, v drugem delu pa požar na območju Trstelja. V drugem delu so sodelovali helikopterji Slovenske vojske, slovenske Policije in zrakoplovi italijanske Civilne zaščite.